چگونه آشپزخانه صنعتی را طراحی کنیم

کد مطلب : 12
تعداد بازدید : 749
1399/10/23
تا زمانی که تجربه شکست در یک آشپزخانه صنعتی با طراحی غلط را تجربه نکنید اهمیت طراحی آشپزخانه صنعتی، برای شما نمایان نمی گردد.

شیوه های مختلف طراحی آشپزخانه صنعتیوقتی برای طراحی آشپزخانه صنعتی تفکر می کنید، چند عامل مهم را در نظر بگیرید.

فضای کافی سالن پذیرایی:داشتن فضای کافی در سالن پذیرایی رستوران برای مهمانان از مهمترین قسمت های یک آشپزخانه و رستوران محسوب می شود.اگر بهترین غذا و خدمات را داشته باشید اما فضای استاندارد برای نشستن مهمانان نداشته باشید، این امر سبب نارضایتی مشتریان شده و طبیعتا از تعداد مشتریان کسر خواهد شد.فضای مورد نیاز برای هر صندلی حدودا 1.5 متر مربع می باشد. یعنی برای داشتن 60 عدد صندلی، نیاز به 90 متر مربع  فضا دارید.

تحرک آسان کارمندان در قسمت پخت و پز آشپزخانه:آشپزخانه صنعتی که به خوبی طراحی شده باشد به کارمندان اجازه می دهد  بدون برخورد با یکدیگر رفت و آمد کنند.این عدم اختلال در اوج شلوغی آشپزخانه سبب هرچه بالاتر رفتن راندمان پخت، تحویل و سود بیشتر برای مجموعه می باشد. 

کد بهداشتکد های بهداشت، آشپزخانه های صنعتی را به رعایت قوانین خاصی برای طراحی و ترکیب بندی ملزم می کنند. به عنوان مثال در قانون  اکثر ادارات بهداشت فاصله بین دستگاه یخساز صنعتی و فاضلاب کف آشپزخانه می بایست حداقل 6 فوت یا 182 سانتیمتر باشد.

ارگونومیتئوری علم ارگونومی در این خلاصه می شود که هر چه کارمندان شما برای انجام وظیفه خود  مراحل کمتری طی کنند به نفع شما خواهد بود.یک آشپزخانه صنعتی ارگونومیک طوری طراحی شده است که کارمند می تواند در یک جا بایستد و تمامی کارهای خود را بدون کوچکترین خم شدن، دست دراز کردن ، چرخیدن و راه رفتن انجام دهد.علاوه بر این ارگونومی می تواند میزان آسیب، ناراحتی و خستگی در آشپزخانه را کاهش دهد.

بهره وری انرژیبهره وری انرژی باید جزو اولین مواردی باشد که در طراحی یک آشپزخانه صنعتی مورد توجه قرار می گیرد. چرا که موجب صرفه جویی در پول و هزینه های آب و برق می شود.برای بهینه سازی مصرف انرِژی می بایست یخچال ها  و تجهیزات پخت و پز تا آنجا که کارآیی خود را از دست ندهند از هم فاصله داشته باشند. علاوه بر این برای به حداکثر رساندن بهره وری انرژی  تجهیزات پخت و پز در مکانی قرار گیرند که هود نصب شده است.

احساسات مشتریانفراتر  از بوی اشتها آور،چیدمان آشپزخانه صنعتی می تواند دیگر حواس مشتریان را مورد توجه قرار دهد.به عنوان مثال نمایشگاه آشپزخانه ، به مشتریان اجازه می دهد تا هر آنچه اتفاق می افتد را مشاهده نمایند.

انعطاف پذیریصرف نظر از طرح نهایی، انعطاف پذیری طراحی برای هر آشپزخانه تجاری مهم است. تغییر در مدیریت یا گرایشات مواد غذایی می تواند به طور کامل منو و به تبع  تجهیزات و نحوه چیدمان آن ها را تغییر دهد. فراتر از آن، مطمئن شوید که تجهیزات می توانند به راحتی برای تمیز کردن جابه جا شوند.

چیدمان آشپزخانه صنعتیهیچ قانون مشخصی در مورد نحوه  ترتیب تجهیزات آشپزخانه های صنعتی شما وجود ندارد.همه چیز به فضایی که شما در اختیار دارید و نیازهای خاص شما بستگی دارد.با این حال چهار ترتیب مختلف رایج در این زمینه وجود دارد.
 
1-    چیدمان ارگونومیکدریک پیکربندی کاملا ارگونومیک، تجهیزات آشپزخانه صنعتی با توجه به آنچه راحت ترین و کارآمدترین حالت  برای سرآشپز و کارگران آشپزخانه فراهم آورده شده باشد چیده شده اند که  معمولا مصرف انرژی کارآ مد در این روش از اهمیت  بالایی برخوردار نیست.به عنوان مثال، در یک  آشپزخانه صنعتی که به شیوه  ارگونومی طراحی شده ، ممکن است فریزر زیر کانتری یا پیشخوان،  به طور مستقیم در کنار سرخ کن صنعتی  قرار گرفته باشد. اگر چه این روش چیدمان، تناسبی با مصرف  انرژی کارآمد ندارد، اما این  امکان را فراهم می کند  که سیب زمینی سرخ کرده منجمد شده و یا نوار مرغ به طور مستقیم از فریزر به سرخ کن صنعتی منتقل شود، حتی بدون اینکه کارمند شما  قدم از جای خود بردارد !
   
2-    چیدمان خط مونتاژاین نوع طراحی تجهیزات برای آشپزخانه هایی مناسب است که  اغلب تعداد زیادی از یک نوع غذا مانند پیتزا و یا ساندویچ ها را تهیه می نمایند. در یک ترکیب بندی خط مونتاژٰ، تجهیزات، با توجه به نیاز در کنار هم قرار می گیرند و بخش های مختلف تجهیزات به طور معمول در یک خط  و گاهی هم متصل به هم قرار می گیرند. به عنوان مثال چیدمان تجهیزات صنعتی آشپزخانه  یک پیتزا فروشی می تواند در ابتدا  با یک یخچال صنعتی شروع شود ، در ادامه به محل شکل دادن خمیر پیتزا و سپس به میز مخلفات پیتزا و فر پیتزا و  در نهایت با رسیدن به  محل بسته بندی و جعبه پیتزا خاتمه یابد.
 
 3-    چیدمان منطقه ایدر یک چیدمان منطقه ای، آشپزخانه صنعتی به نواحی و بلوک های مختلفی تقسیم می گردد.به طور کلی، یک بلوک  برای آماده سازی غذا، یک بلوک برای پخت و پز، یک بلوک برای فریزکردن  و ماشین آلات یخساز صنعتی، یک بلوک برای بهداشت و انبار شستشو و یک بلوک برای انتقال از  آشپزخانه  و سرو غذا  وجود دارد. همچنین ممکن است  چندین  بلوک وجود داشته باشد. به عنوان مثال، در یک آشپزخانه صنعتی بزرگ ممکن است دو بلوک تهیه غذا وجود داشته باشد یکی در کنار یخچال  و دیگری در کنار تجهیزات پخت و پز.
  
 4-    چیدمان آشپزخانه جزیره ایدر دو نوع  آشپزخانه های صنعتی و مسکونی، چیدمان های جزیره ای رایج هستند.این شیوه ترکیب بندی به چیدمان منطقه ای شباهت بسیاری دارد با این تفاوت که بلوک اصلی در وسط قرار گرفته است.به طور معمول، در آشپزخانه های صنعتی با سبک جزیره ،تجهیزات پخت و پز در وسط قرارمی گیرند و مکان  آماده سازی مواد غذایی، ذخیره سازی و انتقال غذا به مشتری در کنار دیوارهای اطراف در نظر گرفته می شوند. البته عکس این موضوع نیز رایج است بدین صورت که تجهیزات آماده سازی غذا در وسط و تجهیزات پخت و پز در مجاورت دیوارها چیده شوند.

مطالب مشابه

نظرات خود در رابطه با این مطلب را مطرح نمائید
captcha